Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Segítség, leállt a klímám! Mi az oka?

Ugye mennyire jó érzés együtt élni klímánkkal, tudva azt, hogy kiválóan végzi a munkáját?

 Nyáron hűvöset ad, télen felmelegít.
 A hó végi villanyszámla érkezésekor pedig elégedetten nyugtázzuk a rezsiköltségünk csökkenését.
 Megnyugtató, hogy ezenkívül még környezetbarátnak is bizonyultunk, csökkentve ökológiai lábnyomunkat.


Az elmúlt időszakban azonban talán már Önnel is előfordult, hogy üzemszünetet tapasztalt klímájánál fűtés során. Ilyenkor az első gondolatunk talán az, hogy biztosan meghibásodott a gép. Kétségbeesetten hívjuk a szerelőt, és mihamarabbi megoldást kérünk a problémára. Ez érthető, kiváltképp ha a hőszivattyú az elsődleges és talán egyetlen fűtési rendszerünk. De valóban meghibásodott a klíma?


Az üzemszünet oka
Fűtési szezonban a kültéri egység felülete kb. 10°C-al alacsonyabb, mint a levegő hőmérséklete. Amikor köd van, a relatív páratartalom nagyjából 100%. Ha a köd 0°C körüli, akkor a -10°C-os kültéri egység felületén hamar összegyűlik és jéggé válik. Az így keletkezett jeget le kell olvasztani a működés érdekében. A levegő-levegő hőszivattyúk a belső hőmérsékletből hőt vonnak el a leolvasztáshoz, a lamellás hőcserélőt felmelegítik, így leolvad a készülékről az addig ráfagyott jég és zúzmara. Ködös idő esetében ezt akár 20 percenként meg kell tenniük. Ez azt jelenti, hogy bizony 20 percenként rövid időre tapasztalhatjuk, hogy a klíma nem fűt, sőt hideget fúj. A beltéri egység jelzi a leolvasztási folyamat elindulását, általában egy led vagy kicsi ikon villogásával, vagy a df (defrost) betűk megjelenésével. Ez természetes folyamat. Egy szokásos klíma így működik. 

Rendszeres, szakszerű karbantartás mellett túlnyomó többségében nem merülnek fel problémák készülékünkkel, jól kiszolgál minket. A leolvasztás folyamatát viszont a téli időszakban meg kell hogy szokjuk.


Prémium minőségű, csúcskategóriás klímák
Ezek a gépek egyrészt nem bentről vonják el a hőt leolvasztáshoz, hanem például a kompresszor hulladékhőjét hasznosítják erre. Másrészt míg a kültéri egység az egyik részét leolvasztja, a másik része ugyanúgy tovább fűt, aztán fordítva. Így ezen klímák esetében az ügyfél sohasem tapasztalja a leolvasztás miatti üzemszünetet, vagyis a gép fűtési üzemmód esetén sohasem fúj hideget. Ez megnyugtató.

Szívből reméljük, hogy ez a kis információ Önnek is segít tudatosabban együtt élni a hőszivattyúval! Másrészt segít, hogy meglássuk a magasabb árkategóriájú fűtőklímák erényeit.

Következő bejegyzésünkben megosztunk majd további érdekességeket, amikben a magasabb árú klímák különböznek olcsóbb társaiktól.